II. Wapen. 16 IETS OVER HET GESLACHT HUYGENS. „voerige Vita Propria, bestemd is, om ons te doen zien, „welk „werck” hem in zijne „cluys” bezig hield; kluy- „senaer en steileman zooals hij zich reeds in vroegere „dichtstukken noemde, van Zeeuwsche afkomst als „hij was.” Deze dichterlijke vrijheid laten wij echter voor reke ning van den geachten schrijver. De verschillende aanhuwelijkingen in de oudste gene ration met patricische Vlaamsche geslachten, zijn even zoovele bewijzen voor het aanzien der familie. Het oorspronkelijk geslachtswapen vertoont in zilver twee palen van azuur. Eerst Constantyn Huygens, Heer van Zuylichem, Zeel- hem en Monnickenlant vierendeelde zijn wapen met dat zijner grootmoeder (Backx), voerde als hartschild een gouden lelie op azuren veld (het hem in 1642 door den Koning van Frankrijk geschonken gunstbewijs), en ver sierde den helm met de hem door den Koning van Enge land in October 1622 toegekende wapenvermeerdering, bestaande uit een natuurlijke arm en hand, waarin een gouden pijl, geplaatst en bande, gepunt en geschacht van azuur. Het wapen werd met die vermeerderingen door de af stammelingen steeds zóó gevoerd, zelfs door personen van den naani Huygens, die aan het hier bedoelde ge slacht niet het minst verwant waren of zijn. Aan den bij K.B. van 19 Juli 1830 in den Nederl. adel verheven Christiaan Diederik Emereus Joan Bangeman Huygens (wiens moeder Catharina Constantia Huygens behoorde tot een zijtak van ’t zelfde geslacht als onze groote vaderlanders), werd bij wijze van breuk

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 186