36 CHRISTIAAN HUYGENS TE NIJMEGEN. I Die vraag heeft iriij tot nasporingen geleid, en liet re sultaat, dat niet veel lieeft opgeleverd, medédeelende, acht ik het niet ongepast, daaraan vast te knoopen eene vluch tige levensschets van Christiaan Huygens, den ouden, en zulks te meer, omdat van hem niet zoo veel bekend is als van zijn zoon Constantyn, den dichter, en van zijn klein zoon Christiaan, den natuurkundige, en toch neemt hij onder de leden van het Huygensgeslacht, waarvan hij het hoofd was, eene niet minder eervolle plaats in. Christiaan Huygens zag in April 1551 het eerste levens licht te ter Heijde bij Breda, en had tot vader Cornells Huygens en tot moeder Geertruid Bacq, wier voorouders te Weelde in het land van Turnhout hadden gewoond. Geboren na zijn vaders dood, verloor hij zijne moeder, toen hij slechts vijfjaren oud was. Vrienden zijner ouders trokken zich zijn lot aan, deden hem te Breda ter schole gaan, en zondenhem, nog jong, naar de academie te Douay in Waalsch Vlaanderen. .Met Gods hulpe zijn zélfs gevordert hebbende”, (zoo tëekent zijn zoon Maurits in zijne Memorie, als bijlage C geplaatst achter professor Jorissen’s Studie over Constantin Huygens, aan) werd hij op zeveri-en-twintigjarigen leeftijd secretaris van Prins Willem I, eene betrekking, door hem met ijver en toe wijding bekleed. Dat bleek o. a. in 1581. toen hij een last volbracht, hem door den Prins opgedragen, .die be wijst hoe vast de Zwijger èn van zijn beleid èn van zijne persoonlijke gehechtheid aan hem zich overtuigd hield”. (Prof.Jorissen). Hoe hij dien uitvoerde, is door Hooft in zijne Nederlantsche Historiën fol. 721 omstandig verhaald. De Prins had hem namelijk de moeielijke taak opge dragen, om het zoontje van Willem Janszoon van Hoorn,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 210