42 CHRISTIAAN HUYGENS TE NIJMEGEN. In de voorstellen vanwege den Magistraat gedaan, zijn eenige wijzigingen door den Prins gebracht, vermoedelijk onder medewerking van Huygens of van Oldenbarneveld, die zich ook in het kamp voor Nijmegen bevond. Blijkens het Raadsignaat van 21 en 26 October 1591 zijn, volgens de gewoonte dier dagen, aan de onderteekenaren van het verdrag vereeringen toegekend. De besluiten zijn van den navolgden inhoud Iss goetgevonden en geresolveert dat men S. Exc,e verehren sail mitt een silveren vergulden kop alhier op de Rekenkameren berustende, den die Burgermr. Kanis tott dien einde in de Raadtkamer heeft overgebracht. Iss geresolveert Den Secretaris van Heeren Staten Generaal Christiaan Huygens mitt 20 Ryxdalers te verehren voor de expeditie van het tractaat met zyne Excie opgericht.” Op 20 October van ’t volgend jaar, toen de Raad besloot „den advocaat van Holland Barnevelt tot beter directie van de zaken dezer stadt te Amsterdam een silver ver gulden cop met der stede wapen, die men verstaet zeer fray te wezen, te vereeren,” werd tevens goedgevonden .Den Secretaris van Heeren Staten Generael en beide secretarissen van Raedt van State met een frayen golden penningk van omtrent dertigh gulden gewicht en met dezer stadt wapen voorsien te verehren.” Met de inneming van Nijmegen, waarmede slechts zeven dagen waren gemoeid, werd de reeks van overwinningen door Maurits in de beroemde campagne van 1591 behaald, gesloten. Met lauweren gesierd keerde de Prins naar Holland terug, waar hem alom hulde en dank werd ge- en slpot zijne onderwerping op waardige wijze de reeks van veroveringen, door Maurits in dezen veldtocht behaald. Met lauweren gesierd keerde de Prins naar Holland terug, waar hij met uitbundige blijken der algemeene vreugde en dankbaarheid ontvangen werd.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 217