54 CHRISTIAAN HUYGENS, DE GROOTVADER, MEDAILLEUR. de beschansing der hy ooggetuygen, dat aan Spinola was aldus Rynberk gewonnen, muytery ontdekte zich onder de Spaansche Zulks Maurits hierdoor aaiigemoedigd, eerst en vervolgens Grol belegerde. Dan raakt, en de halve maan, die er achter lag, vermeesterd zijnde, viel die aanzienlyke stad, naa een beleg van negen dagen, in handen van Spinola. Dees ziende zich, eer dan hy gedacht had, overwinnaar, liet door Buquoy, die ver- geefsch had getracht in de Betuwe te vallen, Rynberk aan de Brabantsche zyde berenneneven gelyk zijn onder- hoorige leger aan den anderen kant deed, die na.'.r Vriesland gekeerd is. De stad was wel gesterkt, de be zetting welgemoed, en door Maurits van een gewis ontzet verzekerd. De belegeraars des onaangezien tastten de werken met groot geweld aanzulks zy, naa ’t inneemen van den voorwal, eerst de schans aan de overzyde des Ryns, en vervolgens ook de tweede, die op het Eyland lag, ligtelyk veroverden. Sedert kwam Maurits wel tot ontzet, doch het verkrachten van beleggeren ondoenlyk vindende, was zich die stad den eersten vail Wymnaand overgaf. Maar naauwelijks of eene nieuwe benden. Lochem hernam, Spinola kwam aanstonds tot ontzet der nieuwgewonnen stad, en noodzaakte Maurits den tienden van Slagtmaand mids de geweldige regen het beschansen beletteden, weder van daar op te breeken. Dit waaren de krygsbedryven deezes jaars te lande en niet voorspoediger waaren de anderen onder den Admiraal Willem Hautain te water. Want of hy schoon op den eersten zeetogt al eenigen buyt gemaakthad, zoo wierde op den tweeden zes zyner schepen door storm verstrooid en de overige achtien op ’t onvoorzienst door eene magtige Spaansche vloot onder Fasciardo aangetast; zulks zekere Reynier Klaaszoon, onder-admiraal van Zeeland, om niet leevendig in handen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 229