55 CHRISTIAAN HUYGENS, DE GROOTVADER, MEDAILLEUR. Van Loon. Tie deel, bladz. 2325. toch Grol hebben genoemd mag zeker wel vermeld worden, dat, bij van Loon op bladz. 170 van het 2e deel, worden afgebeeld de fraaie penningen in 1627 geslagen ter eere van de overwinning van Grol, .wier eerste, (van Loon), nergens dan onder de penningen der vrouwe Suzanne Huygens van Zuylichem, weduwe van Philips Doublet, Heer van St. Anneland, van goud, in ‘s Graven- hage gezien (heeft.)” van den vyand te vallen, zich en het schip, door 't aan- steeken van zyn eygen buskruyd in de lucht joeg; terwyl de andere Hollandsche schepen, door vrees veroverd en verstrooid een gelijk gevaar, niet als door ’t byzetten der zeylen, ontkwamen. .De gemoederen van de ingezeetenen der Vereenigde Gewesten waaren door alle deeze sainenloopende tegen spoeden bovenmaate met vreeze bevangen, en zeer neer- slagtig gewordente meer, mids eenige qualykmeenende veele onwaarheden onder het volk strooiden, als of onder anderen de Staaten uyt bevreesdheyd verbooden hadden met den vyand in gevecht te komen. Zulks die, om deze uytstrooisels tegen te gaan, naadrukkelyken last gaaven om zeer naauw op het gedrag der verdachten te letten doende daarenboven tot wegneeming dier algemeene ver- slaagenheyt deeze legpenningen in ’t licht komen." Blijkens een onderschrift van eene afbeelding der eerste dezer penningen, berustende op het Gemeente-museum „is deze Medalje geinventeert en gemaekt door Christaen Huygens.” Nu we

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 230