63 CONSTANT™ HUYGENS. leerde hij. zoowel in de stilte des studeervertreks als door in den vreemde, kennen en schatten, won er bij, schoon zijne vaderlandsliefde een der beste burgers van onzen staat, oor voor allerlei toestanden die eigen- van een waren dichter, voor wien niets te het tot zich op te beuren, niets te hoog, gezantschappen zijne humaniteit er niet onder leed: Open oog en aardige trek laag is, om het tot zich op te beuren, mets te hoog, om het als zijne stof te beheerschen vertaalde hij bloem- lezingsgewijze. en onderwierp eigene voortbrengsels aan den strengen toetssteen, dien hem uitheenische vernuften in handen gaveneen der veelzijdigste letterkundigen zijns tijds. Burger in de stad, hoveling in de Vorstelijke zaal, buitenman op ’t veld, schijnt hij overal te huis; in het heir, als op de beurs, in de werkplaats, als op het tooneel, in het vooronder van een beurtschip, als in het kabinet onzer Prinsenwant de natuur, de maat schappij, de wereld, om strijd zijn zij zijner studie waardig de Voorzienigheid gaat over alles; welke harer beschik kingen verdient niet, dat hij ze gadesla, verstandelijk vroom Christen als hij is? Wij hebben van zijne beminnelijkheid als menschwij hebben van zijne vaderlandsliefde als burger gewaagd wij noemen hem den geestigste onzer sneldichters, schoon ook hij aan het valsch vernuft zijns tijds offerde wij achten hem den aardigste onzer zedengispers, al ergert bekrompene kieschheid zich aan de waarheid zijner voor stelling, lofs genoeg voorwaar, en echter is het beeld nog niet volkomen. Opregtste en leerzaamste onzer auto- biographen, ziedaar den titel, die hem nog boven zijne overige toekomt; als dichter, als wijsgeer, als Christen inheemsch, heeft zijne individualiteit niets, dat hij voor u behoeft te verbergen. Altijd Hollander, altijd Hagenaar, Hervormde, drie voorregten, voor welke hij God dankt,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 239