70 CONSTANTYN HUYGENS ALS CHRISTEN. T) Korenbloemen IXe Boek bl. 620. 2) Vita Propria lie boek. 3) Ve Boek Grods-dienst bl. 306. Tesselschade schrijft en uit het Misverstand, naar Dunkt iemand van Het stichten van Katholieke kerk trof en enkele heiligen-beelden verwoestte, dan ziet hij daarin de stem Gods en zingt Met zulken donderbui sloeg ’s Heeren woord daar binnen, dit werk: ’t was averrechts bestaan, Gods kerk in ’t breken te beginnen, Zegt: Beeldenstormerij most voor de Preke gaan. Wij zouden dit niet gaarne onderschrijven, noch eiken aanval op de Roomsch-Katholieke kerk voor onze rekening nemen. Of echter het tegenovergestelde, de neutraliteit, die, naar het woord van Frederik den Groote, ieder a sa facjon wil laten zalig worden, zooveel hooger staat, valt te betwijfelen. Daar is een ketterhaat, die meer van zwak heid getuigt dan van kracht maar daar is ook een verdraagzaamheid, die de dochter der onverschilligheid is. Huygens kende geen van beide en het is opmerkelijk, dat hij, ook in zijn polemiek, wel het katholieke stelsel als zoodanig maar nooit de personen heeft aangevallen. Ver, dat ik andren ooit met hoon heb aangegrimd, 'k Heb met geen hekelschrift een burger ooit beschimpt, Ja, geenen vijand zelfs bespot of doorgestreken. 2) Zoo sprak hij en zoo mocht hij spreken. Was hij een enkele maal persoonlijk of schijnbaar grof, dan was het in scherts. Zelfs als hij aan r” 1 Kom, Tessel, uit de Mis Ik weet een rechter pad naar het beloofde land, 3) dan moet dit als scherts beschouwd worden, zooals het ook door Tesselschade zelve gedaan werd, wie het een

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 246