75 CONSTANTYN HUYGENS ALS CHRISTEN. 9 Vita propria lie Boek. 2) Sneldicht Xlle Boek. bl. 169. 3) Biddachsbede. man bij cl’ ooren, ’t heilig Brood en Wijn; Niets is zoo dierbaar als de vrede aan mijn gemoed; O, ja, zoo streelend is voor mijne ziel zijn zoet; Getuigt het Landgenoot, getuigt het vreemdelingen, Dat ik zelfs tegen dank den vrede u op zou dringen ’k Wil dat wie mij ook hate, in haat niet meerder gloei, Althans ik haat hem niet, daar ’k allen twist verfoei. Inderdaad, allen twist verfoeide hij, daarom trad hij met kracht op tegen predikanten, die den kansel mis bruikten om hun tegenstanders te bestrijden en af te breken in plaats van de gemeente te stichten. Er spreekt heilige verontwaardiging in de vermaning, die hij zulken strijders toedient Gjj, die de kerk in hebt en alle Ei, helpt ons aan de vrucht van Verkondigt ons wat rust kan stichten en niet storen En laat Gods preekstoel niet der menschen breek-stoel zijn.2) Het was Huygens’ ideaal, eenheid te brengen onder alle geloovigen. Wanneer zou de tijd komen, Dat Israel aan Juda werd verknocht, En beide aan eenen disch hun zielen willen spijzen Achzal de zon nog rijzen van zoo gewenschten dag 3) Zoo vroeg hij en met verlangen zag hij uit naar den tijd, waarop Jezus’ woord in vervulling zou gaan en alles „één herder en één kudde” zou wezen”. Daartoe moest ieder meéwerkendaaraan alles dienstbaar gemaakt worden daarvoor ging zijn gebed op tot God:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 251