92 CONSTANTYN HUYGENS ALS CHRISTEN. ZIJ'! Vita Propria II Boek. Leefde Huygens in de eeuwige dingen, toch had zijn vroomheid niets dweepzieks. Integendeel, wij zien hem met vrucht de schoone kunsten beoefenenin de muziek was hij zelfs zeer ervaren, zoodat hij een componist van beteekenis mag heeten ook het dansen verachtte hij niet, al beklaagt hij zich, dat hij het moeielijk kon leeren; en een dichter was hij geboren. Hoog hield hij de kunst Door welk een last gedrukt, hoe diep in zorg gezonken Steeds offerde ik der kunst, steeds heeft mijn lier geklonken.7) In wetenschappelijk opzicht Icon hij meêtellen, getuige zijn dichtstukken in vreemde talen, vooral in het latijn vervaardigd. Aan de staatkunde nam hij levendig deel, en drie vorsten stelden zijn politiek oordeel en inzicht op hoogen prijs. In het leger heeft hij zijn vaderland gediend en weinige dingen gingen hem zoozeer ter harte als de bloei van zijn land. Ook in gezellige kringen was hij een welkome gast en om zijn gulle vroolijkheid door velen gezocht. Wat kon hij schertsenvoor onze ooren soms al te vrijen wat blijde toonen ontlokte hij aan zijn lier op meer dan eene bruiloftspartij. Men heeft zijn Sneldichten maar in te zien, om te weten, dat deze dichter geen sombere en naargeestige wereldbeschouwing huldigde maar veeleer tintelde van levenslust. Dit neemt niet weg, dat de grond van zijn karakter was ernst, en het ver hoogt onze achting voor Huygens, dat hij zulk een frissche. gezonde opvatting had van den godsdienst. Juist omdat hij een waarlijk vroom man was, kon hij het goede des levens genieten als gave van God, kon hij in de vreugd van het leven deelen zonder daarin op

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 268