94 steeds treffen CONSTANTYN HUYGENS ALS CHRISTEN. hoeveel vierde dagen enz. zaak des' harten is, het Huygens ten volle be- van dit merkwaardige leven. En dan noemen wij in de eerste plaats zijn ootmoed. Indien iemand gevaar liep hoogmoedig te worden, dan was het Huygens. Welk een levensloop heeft hij gehad. Hij is tot de hoogste sport van den Dagboek. 7 Sept. 1644 als Sas van Gent wordt genomen: Deo lans infinita; 27 Sept. 1644 Hagam redimus sani et salvi. Deo optimo Maximo lans; 4 Nov. 1645 bij de overgave van Hulst: Deo optimo lans in aeternum, enz. 2) Twee ghebots-tafelen. Men leze zijn Dagboek en steeds treffen ons zulke uitingen van een dankbaar gestemd gemoed. Als Grol door de vijanden wordt verlaten, of als de Prins gezond in den Haag is teruggekomen, of als hem een kind ge boren is, telkens vindt men achter de mededeeling hier van Deo laus in aeternumauxilio solius DeiDeo gloria in saecula en dergelijke. Men ziet waarmee zijn hart vervuld was, en hoe hij zelf in beoefening bracht wat hij anderen aanprees Laat uwe dankbaarheid De wederom slag zijn van zijne goedigheid. 2) Geen schooner proeve hiervan, dan het gedicht op zijn geboortedag gemaakt, door Busken Buet genoemd „het eerbiedigst, ootmoedigst, dankbaarst, godsdienstigs! vers uit de geheele Nederlandsche letterkunde der 17e eeuw.” Noch eens September en noch eens die vierde dag Die mij verschijnen zag. Hoeveel Septembers, Heer! en Wilt Gij mij noch verdragen? Dat godsdienst, zoodra zij een karakter vormt, zien wij aan waarheid. Wij wijzen slechts op enkele hoofdtrekken

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 270