105 CONSTANTIN HUYGENS ALS CHRISTEN. nog lang Zie over dezen naam Jorissen. Constantin Huygens bl. 205. na liaar Constanter, zulk een kwaad en ongemak te dragen Waar door de grootste liên ter neder zijn geslagen Is ’t werk van een Man, die in de schole Gods Gebouwd is op den grond van eene vaste rots. De grootste slag, die Huygens treffen kon, was liet verlies zijner vrouw, Susanna van Baerle, met wie hij in 1627 gehuwd was. Het was een gelukkige echt en hij had zijn „Sterre”, zooals hij zijn vrouw gewoon was te noemen, innig lief. Sterre, merg van al mijn vreugden, schreef hij in zijn Korenbloemen en i dood bezong hij zijn huwelijksgeluk: O, gij, Barlaea, nooit had mij, op mijne beden Gods goedertierenheid een grooter heil en schat Verleenen kunnen dan ik eens in u bezat. Helaasde huwelijkszon ging spoedig onder. Slechts een tiental jaren bestraalde zij beider leven. Toen stierf Susanna; zijn „ster” was uitgeschenen. Wat diepe smart hem dit scheiden bracht, kunnen wij afleiden uit een brief aan D. Nijs, 7 Juni 1637, kort na den dood zijner echtgenoote geschreven: Dien m’a voulu frapper d’un griefve playe, qui est la perte de ma chère moitie arrivé d’ aujourdhuy un mois passé. Je m’en console par ce que c’est la main tout puissante qui l’a faict En in een brief van 21 Nov. daaropvolgende, lezen wij le monde scaict ce que j’ay perdu et l’Esternel ce que j’ay pati. At ego tacui quia Ipse fecit. Huygens was zwaar getroffen. Wat al plannen had hij voor de toekomst gemaakt, als hij met zijn Sterre het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 281