114 HET HUYGENS-HUIS IN HET VOORHOUT. reeds tweemaal als Secretaris van legatie onder den van Aerssen heer van Sommelsdijk werkzaam geweest. 1620. in de Ambassade naar Venetië en den tweeden Constant!]n was Ambassadeur Francois Ben eersten keer, in keer. 1621. naar het Engelsche Hof. 2) Uitgegeven door Prof. Jorissen in zijn Huygens-Studiën p. 353—385. De weduwe Huygens bleef met hare vier kinderen Maurits, Constantijn, Geertruid en Constantia, diep be droefd achter. De smart over het verlies van haar echt genoot werd nog vergroot, nu haar jongste zoon Con stantijn wederom op het punt stond om als secretaris van een ambassade naar het Engelsche Hof te vertrekken Susanna Hoefnagel had er slechts noode in toegestemd om onder deze omstandigheden zoo spoedig reeds van hem te scheiden: maar het uitdrukkelijk verlangen van den ambassadeur van Aerssen om hem weer in zijn ge volg te hebben en zijne verzekering dat de reis maar een paar maanden zou duren, hadden den doorslag gegeven. Smartelijk was het voor de treurende moeder haar lievelingszoon den 26sten Februari te zien vertrekken, juist nu zij hem zoozeer van noode had. Met hem was zij gewoon alles te overleggen en raad en daad te nemen, hij kwam met haar in karakter en denkbeelden het meest overeen. Maar de weduwe van Christiaan Huygens was er de vrouw niet naar om het hoofd moedeloos te laten hangen. Haar krachtig geloof en streng plichtsgevoel waren haar tot steun en het dagboek dat zij een dag na het vertrek van Constantijn begint te schrijven, getuigt van een geestkracht en blijmoedigheid die bewondering wekken en sympathie inboezemen voor die kloeke vrouw en liefhebbende moeder. Dit journaal 2) dat zij later in gewone brieven ver volgt en waarin zij Constantijn van allerlei huishoude lijke, politieke en plaatselijke nieuwtjes op de hoogte

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 290