115 HET HUYGENS-HUIS IN HET VOORHOUT. „Ende alsoo ick gisteren op den biddach ter kercke geweest ben. soo hebben wy desen dach ons vensters open gedaen. daer dat jonge volck bly. mede is. Constanci seyt, me sit hier gelijck de vogeltgens in heur ■cooy, alser een voorschoot over gehangen is. Ick werd het mede moe. maer noch meer verquictent my als het laken int salet was afgedaen. ick wist selfs niet, dat my dat soo goet doen sou: en soo is dat nu soo veer de vensters syn open, maer vader isser buyten gesloten, daer ik desen nacht soo veel afgedroomt heb. En gisteren in de kerck half sluymerende, •dat ick self niet en wist, soo docht my. dat ghy in een grau reyskleet dicht voor my quaemt staen, en saegt my strack aen, daer ick af verschoot •en wt de kerck comënde, eer ick noch in huys was, kreech ick uwen brief, die hiel in voor d’interpretatie van mijnen droom,'maer van vader ■en comen geen brieven.” 2) Maurits schijnt van een achteruitgang al eens bittere ervaringen opgedaan te hebben, en zoo wij in genoemd dagboek lezen werd hij 28 Maart door nalatigheid der dienstboden opnieuw de dupe: ,.wy hebben tenacht weer dieven op onsen bleijck gehadt. en hebben brui’ sijnen hemtrock met platte cnoppen gestolen, daer hij wel gram om is; en meer anders. Die verbrabelde meysens en syn noch niet genoch gel eert, sy moetent avonturen.” De klacht van onze huismoeders over de dienstboden bevat dus ook al weer niets nieuws. houdtgeeft een nauwkeurig' verslag van wat er in haar woning voorviel. Toen de rouwtijd om was en de vensters, die 7 weken gesloten waren gebleven, op 21 Maart geopend werden, drong een zonnestraaltje in de sombere woning door en bracht eenige opgewektheid in dezen kring. Toch was het groote huis, waarin zij zoovele gelukkige jaren met haar echtgenoot gesleten had, haar nu te eng. Deze omgeving, die zooveel droevige herinneringen bij haar opwekte, wilde zij verlaten en naar een kleinere woning omzien, die meer geschikt was voor haar gezin. Een goede keuze te doen was niet gemakkelijk; voor verschillende belangen moest gezorgd worden. In de eerste plaats moest Con- stantijn een betere kamer hebben. Maurits gaf ernstig in overweging om een huis te zoeken dat geen achteruit gang had 2). en de beide meisjes zullen ook wel eigen aardige wenschen voor het een of ander gekoesterd hebben.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 291