116 HET HUYGENS-HUIS IN HET VOORHOUT. ..Dit is blijkbaar Johan Eyckbergh, de latere opvolger van Maurits als secretaris van den Raad van State en als echtgenoot van Petronella Campen. Hij schijnt zeer familiaar bij de Iluygensen geweest te zijn en behoorde wellicht reeds tot het bureau van den Secretaris.” Zie Jorissen Studiën p. 355 n. begin Huyg. huis van aanstonds bij den eersten aanblik in den smaak, liet zag er uit, „al ofet wt silver gedraeyt waer geweest.” De Voocht vraagt 11000 gulden. Moeder Huygens vindt die som veel te hoog en biedt 9000 gulden; later doet zij er nog 500 gulden bij. Zij kunnen het echter niet eens worden. De onderhandelingen worden evenwel voortgezet en nu komen zij na .veel seggens en weerseggens” eindelijk tot een besluit. Moeder Susanna doet er 500 gulden bij. en de Voocht laat 1000 gulden vallen, zoodat de koop prijs op 10000 carolus gulden bepaald wordt. Den volgenden dag ging de gelukkige eigenares met Maurits. de beide meisjes, en Eyckbergh het huis nog eens nauwkeurig opnemen. Het verslag dat zij van dit bezoek in haar dagboek geeft is eigenaardig genoeg om het in zijn geheel hier op te nemen. „Dysdach 26. Tamelijck weder. Nu hebben wy noch al den achtermiddach int buys geweest, te weten brein en 2 susters en Eyckbergh, en hebben vast alles overleyt, niaer connen daer niet in comen voor Alderheyligen, om datter eene earner onder en een boven aent kleyn huys verluiert sijn; ondertussen sal hy de salet optrecken en daer noch een schoon earner af maken met een kleyn earner daer aen, en dat sal hy my voor 400 gl. leveren, In Maart werd aan het plan om te gaan verhuizen een begin van uitvoering gegeven, en zien wij de familie ;ens er op uitgaan om woningen te bezichtigen. Het zekeren Nicolaas de Voocht in het Voorhout viel

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 292