119 HET HUYGENS-HUIS IN HET VOORHOUT. b' Dit kleine huisje hetwelk ten westen aan haar woning- grensde, had Susanna Hoefnagel insgelijks van de Voocht gekocht, zoodat de geheele koopsom nu 13000 car. gulden bedraagt, waarvan zij 11000 gulden contant betaalt en de overige 2000 gulden met eene jaarlijksche losrente van 1*25 il* zal afdoen. 2) Nu Kazernestraat. heden het geval is en was er voor omwaaien of instorten weinig zorg. Deze woning, die onder nauwlettend toezicht van den eigenaar opgetrokken was, scheen al bijzonder degelijk gebouwd. Niets was zijn aandacht ontgaan, zoo zelfs dat „syn werkliens hem telckens ontgaen syn om syn groote curieusheyt.” In de akte van verkoop wordt <le woning aldus omschreven: „seeckere groote ende cleyne huyssinge ende erve beneffens den anderen staende ende gelegen aende noortzijde van het Voorhout alhier, sulcxs als deselve huyssinge jegenwoordich beheynt ende bepaelt staen. ende bij den voorss. de Voocht bewoont ende verhuyert werden” etc. helend ten noorden de Dennewech '-) ende seecker cleyn huysken responderende op de selven Denneweg, ten suyden het Voorhout, ten oosten Cornelia van Laerschot ende ten westen den heer reeckenmeester Cromvliet.” Volgens conditiën „sal de Voocht de voorss. huyssinge op Meydage anno 1624 moeten leveren glas ende dack dicht” etc. „met alle tgunt daer imie aert ende nagelvast is, mitsgaders de plancken in de schoorsteenen, bottelrye, comptoir, vaste bedsteden ende stellingen in de kelder, etc.” Datum 6 April 1624. De koop die op Woensdag den 27en Maart voor den middag gesloten werd, dreigde op het laatste oogenblik nog af te zullen springen. De Voocht beweerde nl. dat het zijne bedoeling was dat de koopster nog een jaar in haar oude woning zou blijven wonen, aangezien hij het kleine huis met de beide kamers in het groote huis,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 295