125. HET HUYGENS-HUIS IN HET VOOBHOUT. Voor het huis stonden eenige hooge lindeboomen „die groote lommer voor de son maeken, anders soutter seer heet syn.” In haar onmiddellijke nabijheid woonden nog verschil lende bekenden. Zoo vinden wij in het Voorhout aan denzelfden kant de woning van Arent van Dorp, hof meester van den Prins, broeder van de reeds genoemde Dorothea. Haar andere broeder, de kapitein-ter-zee Philips van Dorp, de latere bekende admiraal, woonde in de Lange H outstraat, aan de westzijde het laatste huis. Deze beide broeders werden zwagers van Constantijn, daar Arent in 1626 huwde met Ida, en Philips in 1631 met haar zuster Sara van Baerle. Nog vinden wij aan de noordzijde van het Voorhout Frangois Doublet, commis saris van de Monstering. Aan de zuidzijde was het statig- woonhuis van Francois van Aerssen, heer van Sommelsdijk (zie p 122, n.) Van diens onbestorven weduwe met wie de Huygensen intiem converseerden, kreeg Susanna Hoef nagel nu en dan een extra berichtje over baar Constantijn. (lom Valckenburch, die vroeger in Delft woonde, hield nu zijn residentie op den Kneuterdijk aan de zuidzijde, in het huis van den raadsheer Dimmer, enz. enz. Reeds den 6en Mei had moeder Huygens aan Constan tijn geschreven: „mij verlangt dat ge thuys compt om ons fray huys te sien dat al de werelt soo wel aen staet". maar zij moest nog tot 5 Juli wachten alvorens haar Benjamin de ouderlijke woning weer betrad. Hoe het Constanter in zijn nieuwe appartementen be viel en hoe zijne moeder het verder maakte, kunnen wjj houden werd en Maurits' er ’s avonds met de beide meisjes heentöog, hadden zij „maer door de boomkens heen te gaen” want „men siet hier van ons huys recht in Casembroots huys.'

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 301