128 HET HUYGENS-HUIS IX HET VOORHOUT. i) Uitgegeven door A. D. Schinkel in zijn ..Nadere Bijzonderheden.” 1851 p. 13. Een jaar voor haar overlijden had zij haar krachten voelen verminderen en een testament gemaakt, waarin zij omtrent hare woning het navolgende bepaalde aangekocht gedeelte van op staende” „Maurits dan myne oudsten zoone sal voor syn gedeelte hebben myne gantsche huysinghe staende alhyer in ’s Graevenhaege aende Noortzyde vant Voorhout, zulcx die jegenwoordelick by my wert bewoont, om daervan ’t allen tyden als van syn eygen ende nae syn welge- vallen te disponeren, ende genegen synde, om uyt de huis- houdinghe scheydende, sich met minder logement te be helpen, de rente off huere, of oock het capitael by vercoopinghe van de selve te genieten,” „uyt myne meublen sal hy trecken die geene daermede jegenwoordich de grootste earner oft salet gemeubleert is.” Constantijn krijgt voor zijn aandeel uit het ameu blement „het armosyne camerbehangsel, een damasten ammelaecken, myns mans ende myn conterfeitsels deur Michiel Mirevelt ende dat van myn broeder Georis deur Hans van Aken gemaect.” Kort na het overlijden van zijne moeder trad Maurits in het huwelijk met Petronella Campen. Tot aan zijn dood toe heeft hij de woning in het Voorhout bewoond. Waarschijnlijk evenals Constantijn een vrielid van het buitenleven, had Maurits (Mouritius, zooals hij in offici- eele stukken steeds genoemd wordt) reeds 8 Sept. 1628 seeckere pertye lants ofte thuyn synde een de Boschweyde met ’t getimmerte daer- etc. „gelegen Bezuyden ’t bosch aan de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 304