129 HET HÜYGENS-HUIS IN HET VOOBHOUT. 9 1) Register j' boschsloot zuidziide 1625- 2) Reg. v. 3) Res. R. v. Transporten 1628 fol. 549vs. Op 22 Sept, van hetzelfde jaar werd hem door de Rekenkamer vergunning verleend „om over de b een planck te mogen leggen tot gerief van zijn tuin aan de van het Bosch’’. Reg. van de appointementen van de Rekenkamer •1631 fol. 198vs. Tr. 1631 fol. 374. v. St. 1642 fol. 291. Transporten 1628 fol. 549vs. Op 22 Sept, van T* 1 vergunning verleend „om planck te mogen leggen tot gerief van zijn tuin van de ernstige ongesteld- het leger ontving, snelde hij hij hem nog levend en met volle Besuydenhoutse wech.” Drie jaren later vergrootte hij zijn aankoop met „seecker stucken lants met een huysken daerop staende” ten oosten van zijn tuin gelegen.-) Maurits ging hierin met zijn tijd meé. De vermogende Hagenaar, die zich de weelde van een buitenverblijf niet kon of wilde veroorloven, kocht buiten het vlek een tuin en bouwde daarin een koepel, waarin hij zich met ega en kinderen in een vrij uitzicht over de groene wei op de omliggende dorpen of op de trotsche duinenreeks kon verlustigen. Evenals zijne Moeder heeft Maurits maar 9 jaren als eigenaar de woning bezeten, want dén 24en September 1 642 kwam de ijverige secretaris van den Raad van State te overlijden, zijne vrouw met 2 jeugdige kinderen achter latend. Toen Constantijn de tijding heid van zijn broeder in I naar den Haag, waar bewustzijn aantrof. Het verlies van zijn eenigen broeder was voor Con stantijn, die 5 jaren vroeger zijn „Sterre” verloren had, een slag die hem diep trof; maar ook in grooteren kring werd de doodtijding met deelneming ontvangen. De Raad van' State was Donderdag 2 October des namiddags ver gaderd „ende collegialiter opte begraefiénisse gegaen” 3) om den man die gedurende 18 jaren hun college met

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 305