134 HET HUYGENS-HUIS IN HET VOOBHOUT. lena Muysson, eigendom bezeten, plan geweest te I in dien korten en verbeteringen het schijnt dat zijn financiën het tot zijn dood toe bewoond. Na zijn overlijden werd de woning door zijne weduwe en kinderen den 6en Mei 1729 verkocht aan Jean Frangois de Morin, heer en baron van Sendat, voor 19900 Car. gulden en 995 gulden rantsoen- penningen, terwijl 13266 gulden als hypotheek op het huis gevestigd bleef, welke in twee jaren tijds moest worden afgelost. Baron van Sendat, gehuwd met Magdah heeft de woning slechts 1 */2 jaaf in Deze nieuwe eigenaar scheen niet van zijn spoedig te verhuizen, want hij had tijd reeds verschillende verfraaiingen doen aanbrengen; maar 1 hem niet permitteerden dit aanzienlijk gebouw te blijven bewonen. Uit het koopcontract blijkt, dat de helft van het ka pitaal hetwelk op het huis gevestigd was, op 1 Mei 1730 had moeten worden afgelost, en daar de heer Morin hieraan niet had kunnen voldoen en de aflossing van de andere helft op 1 Mei 1731 verviel, schijnt hij het raad zaam geoordeeld te hebben het perceel van de hand te doen. Op 15 Januari 1731 gaat het over in handen van een rijken Portugeeschen Israëliet, Jacob Hiskia Machado. In de akte van verkoop wordt het huis aldus omschreven „seeckere huyssinge ende erve met een tuyn, stallinge ende coetshuys mitsgaders een tuyncamer daarachter, staande ende gelegen aan de noortsijde van het Voorhout alhier als ook met de binnenplaatsen ende mede nevens alle de schilderijen die boven de deuren van de earners In een der vertrekken van deze woning bevinden zich nu nog boven de deuren schilderstukken met pluimgedierte van Aart Schouman. Daar deze bekende Haagsche schilder, geboren te Dordrecht in 1710. van zijn *26 jaar af tot zijn dood in 1792 te ’s Gravenhage woonde, zijn deze schilderstukken waarschijnlijk door een volgenden eigenaar aangebracht.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 310