135 HET HUYGENS-HUIS IX HET VOORHOUT. De aflossing- van cle hypotheek van 13266 gulden kwam dus nu ten laste van den nieuwen eigenaar, bij wien liet in goede handen was en die bovendien nog eene som van 9234 gulden betaalde, waarvan de helft als hypotheek op het huis gevestigd bleef. De koopprijs werd dus nu gebracht op 22500 gulden. Dat Morin 1605 gulden meer voor zijn huis maakte, zal zeker wel het gevolg zijn geweest van genoemde „melioratie”. Jacob Hiskia Machado gehuwd met Rachel Levy, heeft het huis tot zijn dood toe bezeten. 14 April 1751 wordt de woning door zijne weduwe, die te Amsterdam i) Zoon van Moses alias Antonio Alvares Machado de bekende gunsteling van den stadhouder Willem III. die uitstekende diensten aan zijne legers in Vlaanderen bewezen had. Zie Koenen. Geschiedenis der Joden in Neder land p. 206. en boven de schoorsteenen daerinne oft daervoor vast sijn geset, ende alles soo en in dier voegen ende met deselve servituyten, vrijdommen ende geregtigheden soo leydende als domineerende als het voorseyde vercofte eenigsints mogt hebben ofte subject souden mogen wesen als het vercofte aan den heer de Morin op den 6en Mey 1729 door d’ erffgenamen van den heer van den Broek in sijn leven heer van Vrijhoeve is opgedragen en ge- transporteert geworden met alle de melioration die ’t sedert daaraan sijn gemaakt en ook volgens de oude brie ven daer van sijnde die den coper sijn overgelevert om hem daerna te reguleeren, uytgesondert nogtans de spie gels ende noteboomen lijste van deselve voor de schoor steenen van de earners in de voorsijde huysinge dewelke met schroeffjes sijn vastgemaakt nevens de kandelaarties daar men de glase blakerties opset mede met schroeven daarinne vast gemaakt, dewelke in dese coop niet sijn begreepen.'

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 311