142 HET HUIS VAN HUYGENS OP HET PLEIN. aanwezig in de Bibliotheek der Koninklijke Academie van Wetenschappen, in de collectie „Lettres Frangoisés de Constantin Huygens, Seigneur de Zuylichem, Zeelhem et au Monnikelant, Secrétaire des Princes d’Orange, Président du Conseil, et Premier Maitre des Comptes de Sa Majesté Britannique Guillaume IIIe,” gebonden in drie deelen, en waarvan de brieven van het 1 e deel tal van bijzonderheden mededeelen omtrent de woning, welke Huygens zich deed bouwen tusschen de jaren 1634 en 1637. De andere brief, ongeveer een paar jaar later geschreven, en in afschrift zich in dezelfde verzameling bevindende, draagt het adres van den beroemden Rubens. Beide brieven zijn ook nog uit een menig ander oogpunt belangrijk, waarom het afdrukken er van in het Haagsch Jaarboekje voor 1897. op hetzelfde tijdstip verschijnende, dat met groote geestdrift de 300ste verjaring van den geboortedag van Huygens herdacht wordt, alleszins ge wettigd is. Vooraf' echter dienen nog enkele korte mededeelingen gedaan te worden, ook omtrent de eerste woning, welke Huygens als gehuwd man in October 1627 heeft be trokken, en waaruit hij naar het Plein, helaas als weduw naar, is verhuisd. In de Lange Houtstraat, welke straat het praedicaat lange eerst later heeft verkregen, in onderscheiding van de kleine of Korte Houtstraat, en vroeger, o. a. in de 16e eeuw, ten minste in 1570, eenvoudig, met de Oostzijde van het Plein, „De Poóteweg” genoemd werd, loopende langs de wey en van den Heer van de Ketel, kocht Huygens zich blijkens acte van 8 Juli 1627 een huis. 9 De Heer Th. Morren was de gelukkige vinder dezer acte in het register der decreten van het Hof. fol. 347 verso. Overigens dank ik hom ook zeer voor de mij welwillend verleende hulp bij het nazoeken in de Transportregisters.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 318