143 HFT HUIS VAN HUYGENS OP HET PLEIN. voorzichtig Constantijn Huygens, geschreven, en in Bovendien Willem II en 1 )ouairière. In hoofdzaak wordt in die acte gezegd, dat „Mr. Con stantijn Huygens, Secretaris van zijn Excie. den Prince van Orangien” op 21 Januari 1627 van Vrouwe Marga- reta van Mechelen gekocht heeftseecker haer impetrantes huysinge ende erve, daerinne zy op deselve vercopinge was woonende, staende ende gelegen in de Houtstraet alhier in den Hage, belent ten oosten de Nieuwe Vaert. ten zuyden d’ Heeren van Amsterdam, ten westen de Houtstraet ende ten noorden den Solleciteur de Bruyn, ende dat voor de somme van 14300 guldens.” De aankoop van dit huis van de Vrouwe van Mechelen, eene onderstelling te niet, door Jorissen zou daar ook gewoond hebben Louise de beproefd vriend van Prins van de Prinses inkoop doet al dadelijk geopperd, als Coligny. Niets is minder waar dan dat. Het is waar in het leven van door hem zelven, in latijnsche verzen dichtmaat vertaald door A. Loosjes, komen op de blad zijde 96 wel regels voor die er aan doen denken, maar met de „doorluchtige vrouw” en „eedle moeder” van „Nassau’s helden” meen ik aan Margaretha van Mechelen, en niet aan Louise de Coligny te moeten denken We weten allen, dat Prins Maurits ongehuwd is ge storven, doch dat hij bij de jonkvrouwe van Mechelen „uit adelijken stamme in Brabant gesproten”, eenige onwettige kinderen had, van wie de oudsten, Willem en Lodewijk van Nassau, meer bekend zijn, en Lodewijk van Nassau, Heer van Beverweerd, La Leek, Odijk en Lekkerkerk, zelfs als een voorzichtig en scherpzinnig staatsman geroemd wordt, was hij een genoot ook het vertrouwen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 319