145 HET HUIS VAN HUYGENS OP HET PLEIN. Mededeel in^en II, bl. 301, noot 4. 10 erf, „daernu cle huysinge opgetimmert es”, gekocht door den Commissaris de Mist van wijlen den Heer van Har denbroek, in diens erfgenamen Jhr. Joachim van Herden- broeck, heer van Herdenbroeck, Heerjansdam etc., en Pieter Sterlincx. Naar dezen laatsten. heette eertijds de nabijgelegen straat, de Sterlincxstraat, thans Casuariestraat genaamd. Het huis, waarin Constantyn Huygens zijne gelukkigste jaren heeft doorgebracht, verkocht hij, met het oog op de nieuwe woning aan het Plein, volgens transportbrief van 1 Januari 1638, bl. 169, aan Appolonia Schotte, raadsheer in den Hoogen Raad, die er toen reeds in woonde, voor 20.000.en diens weduwe, Maria van der Hooge, deed het 16 Mei 1643, fol. 423, voor 26.500. transporteeren aan haar naasten buur „Burgèmeesteren en regeerders van Amsterdam ten behouve van deselve stadt”, en tot vergrooting van het Logement van de af gevaardigden ter Staten-Generaal van die stad. Merkwaardig is het stijgen der waarde van dat huis; van f 9850.in 1613, klom het tot f 26.500.in 1643; een verschil van slechts 30 jaren. Door den transportbrief van 1643 wordt tevens eene rectificatie gegeven aan de uitspraak van de bekende „Mededeelingen,” waarin gezegd wordt, in een opstel over de Logementen der Stemhebbende Steden J), dat de Heeren van Amsterdam hun Logement steeds hebben vergroot en uitgezet naar de Zuidzijde, en dat het huis waarin C. Huygens in de Lange Houtstraat heeft gewoond, is het naastaangelegen huis, aan de Noordzijde, thans be woond door den heer Monchen. Die heer was zoo beleefd mij tot onderzoek de koopbrieven ter hand te stellen, en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 322