146 HET HUIS VAN HUYGENS OP HET PLEIN. het was mij zeer leed hem niet voor de teleurstelling te kunnen vrijwaren, dat zijn huis niet de vroegere woning van Huygens is geweest. Vestigen we nu onze aandacht aan de woning van Con- stantyn Huygens op het Plein, waarvan de voorgevel hierbij wordt afgebeeld. Den 4en Januari 1633 besloten Gecommitteerde Raden der Staten van Holland een gedeelte van den Stadhou- derstuin te verkoopen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Prins Frederik Hendrik op dit besluit invloed heeft uit geoefend. Ingevolge zijn wensch kwamen twee gedeelten van het terrein ten goede van Graaf Maurits van Nassau Siegen, en van Constantyn Huygens. Graaf Maurits be taalde 4750 gulden voor dien grond, waarop hij het Mauritshuis deed verrijzen; Prins Frederik Hendrik schonk het andere gedeelte aan Huygens, „niettegenstaande groote spartelingen van benijders.” Bovendien kon Huygens nog beschikken over een ge deelte van een ander stuk gronds het Akerland genoemd, onmiddellijk grenzende aan de gebouwen van het Binnenhof. Het overige gedeelte van dit terrein werd later voor Graaf Maurits ingericht tot tuin, versierd met grotwerk en beelden, waartoe hij van uit zijn paleis een toegang deed maken door middel van een soort tunnel. Daar beide gebouwen, én het Mauritshuis, én het huis van Huygens, terzelfdertijd werden gebouwd, kon Huygens door zijn relaties met Graaf Maurits ook profiteeren van l) De tuinen yan ’t huis van Huygens en van het Mauritshuis grens- een aan elkaar, zooals blijkt uit een brief van Christiaan H. aan zijn broeder Constantyn van 14 Aug. 1646: „J’ay peint en nostre jardin des grandes figures comme le vif. avecq du charbon mis dans de l'huyle et du crayon blancq, centre les ays qui separent nostre jardin d’avecq celuy du comte Maurice (Mauritshuis); ce sont des figures d’Holbeins Doden dans. que, de petites comme le petit doict qu'elles sont, j’ay aggrandies a la hauteur susdite.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 323