149 HET HUIS VAN HUYGENS OP HET PLEIN. Ie Roer que sur la Lippe, pour des bastiments que nous faisons a la Haye l’un auprês de l’autre, je m’avance a vous supplier par cestes qu’il vous plaise me favoriser de vos passeports, pour les gens que nous employerons a coupper ledit bois et a le mener jusqu’ a Wesel, pour de la le faire descendre vers Hollande. Et sera-ce un effect de courtoisie qui ni’obligera autant que le dit Seig neur de Zuylichem a m’en ressentir, coinnie je debvray, aux occasions de vostre service, et a vous témoigner que je suis” etc. Op een anderen tijd waren het vrijbrieven voor 500 mud kalk of 4-000 pieds de pierre bleue. 4000 livres de clouds de fer et 80000 ardoises”, welke Huygens voor de beide gebouwen wist te verkrijgen. Gedurende ruim 3 jaar hield hij zich onafgebroken bezig met den bouw en de versiering van de nieuwe woning. Aan Wicquefort schreef hij 5 Deeember 1634: Tout ce que j’ay de loisir de reste s’en va aujourd’huy a 1’Architecture pour le bastiment que j’ay fondé et doibs achever l’année cpii vient s’il plaist a Dieu. Le Sieur van Campen qui ni’est venu veoir a ce dessein m’y assiste en Vitruve tres parfaict.” Hoewel de beide beroemde bouwmeesters Jacob van Campen en Pieter Post de plannen hadden ontworpen, en toezicht hielden op den bouw, hield Huygens er zich ook, om zoo te zeggen, dag en nacht mede bezig, zelfs in de legerplaats, waarheen hij zijn vorstelijken meester gevolgd was. Hij raadpleegde bekwame vrienden, zooals Wicquefort en Rubens, hun mededeelende, dat hij bij zijn bouwwerk niets anders beoogde ,qu’ une simplicité de bonne grace,” en „a faire renaistre,” zooals hij aan Calandrini schreef, „les bonnes régies de 1’Architecture ancienne, dépravée et abastardie quasi en touts endroicts de parde^a vos

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 326