Hij is van den volgenden inhoud 151 HET HUIS VAN HUYGENS OP HET PLFIN. i) C. H. Peters. De Landsgebouwen te ‘s-Gravenhage. een plaats of basse-cour, en aan de oostzijde door een muur, corps met ionische pilasters van zandsteen, met kroon lijst en fronton, bekroond door een drietal beelden. De ramen der eerste verdieping waren met zandsteenen dag en kroonlijsten, en die der bovenverdieping met daglijsten en frontons voorzien, terwijl de beide vleugelgebouwen, met frontalen afgesloten, oudtijds niet nissen en beelden, doch later met op kraagstukken rustende uitstekjes voor zien waren. ,De vier sclioorsteenen waren versierd met ijzeren wereldbollen, de Sphaerae ferreae”, waaraan menig punt dicht gewijd is door Huygens. „Beneden het huis lag daarnaast de tuin, welke waarin verschillende raamopeningen waren aangebracht, was afgesloten van het Plein, terwijl het eenvoudige koetshuis zich bevond op den hoek tegenover den Korten Vijverberg. „Het geheel was zoowel uit- als inwendig, heezeer eenvoudig, toch zeer smaakvol en van goede proportie.” Eerst in 1876 werd het oude Huygenshuis afgebroken, en vervangen door het tegenwoordige Departement van Justitie. De eerste brief, welke nu de aandacht vraagt is ge richt aan Maurits, den Braziliaan, en is gedagteekend 17 November 1637. J’ose paroistre devant Vostre Excellence sur l’espérance que j'ay, qu’a faulte de meilleur entretien. quelqu’un de parde§a aura prins la peine de vous notifier quel orage dieu a envoyé sur mon chef depuis votre parlement. Aveq vostre permission, je m’abstiendray d’en parler, ne le

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 328