hutgens’ HOFWTCK te voobbubg. 162 1) In 1350 werd het slot door Willem van Beieren ingenomen en negen jaar later door de Delvenaars belegerd en na inname vernield. 2) De laan van Witsenburg naar de Geestbrug. 3) Leeuwendaal, verbasterd uit Levedale naar Bodewijk van Leefdael, die in 1492 eigenaar was van een gedeelte van den grond waarop om streeks 1600 het buiten aangelegd werd, kwam in 1628 in handen van ridder Boele. Zie H. Jaarboekje 1889. p. 97107. horst. Het oude huis, dat vooral ten tijde der Hoeksche en Kabeljauwsche twisten al menigen storm heeft door staan ziet er vervallen uit. Het behoort sinds 1551 aan de familie Snouckaert, en is thans het eigendom van den oudsten, nog minderjarigen, zoon van Jhr. Jacob Snouc kaert, die er in 1656 na het overlijden van zijn vader mede verleid werd. Dit kasteel staat in onderaardsche verbinding met het Huis De Werve, eveneens onder Voorburg gelegen, waar van wij de tinne door het geboomte heen kunnen zien. Het adellijk huis De Werve, hetwelk eveneens een uit gestrekt grondgebied bezit, behoort in eigendom aan Francois van Halewijn, heer van de Werve, Horvettes etc., domheer van ’t oude Munster te Utrecht. Nog voor wij aan de Geestbrug komen, zien wij aan onze rechterhand een fraai buitenverblijf, dat er vrij modern uitziet. Het is de .hofstede” van den Rekenmeester Ber nard Cromvliet, welke haar ingang heeft in den „heer- wech van de 7 huyskens". 2) Voorbij de Geestbrug hebben wij rechts tot aan de Tolbrug „de Haechsche schuytkade” die reeds voor het grootste gedeelte met nieuw getimmerde huizen bebouwd is. In een daarvan woont de Voorburgsche aesculaap Dr. Henricus dell (d’) Moll. Het fraaie koepeltje of „speel- huijs” dat wij daar tusschen de hoornen in zien, behoort aan de „hoffstede Lewendael” 3) hetwelk de eigenaar van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 340