164 HUYGENS1 HOFWYCK TE VOORBURG. 2) Het „Plankje." 111 de con- zijn malsche wei op deze wijze ingeuomeii wordt. Vele aanzienlijke families hebben hier ’s zomers hunne residentie gevestigd. Zoo vinden wij van de woning, behoord hebbende aan den schepen van !s-Gravenhage Mr. Adriaen van Assendelft, nu als eigenaar en bewoner Cornelis Schenck. Het huis genaamd „de Orangien boom” over de oude tolbrug, 2) behoort in eigendom aan Hugo van Bleijswijck, schepen en vroedschap van Schiedam. Het „speel- huysken” dat wij daar aan den Vliet zien, behoort bij het buitenverblijf van Maria Douglas, wed®, van den heer Cornelis van der Vorst, die het in 1651 gekocht had van Catharina Meurskens, wed®, van Jhr. Maurits van Sijden- burch, edelman van den Prins van Oranje. Ten zuid westen van Hofwyck over den Vliet in Tedingerpolder, in den banne van Stompwijck, ligt het buitenverblijf van d„ familie van den Hoonaert, met wie Huygens druk verseerde. Verder zien wij nog de lustverblijven van juffr. Elisabeth de Grande, Anna van Lokhorst, wede, van Nicolaas Pauw, heer van Bennebroek, Oosterwijk etc., Adriaen van Persijn, e.a. „Wel hey, wat ’s hier weer nieuws? sal ’t noyt geen einde wesen Al weer een niew Casteel in éénen nacht geresen! ’k Schick endelick de Vliet sal worden tot een’ straet; Den Haegh sal metter tijd niet weten waer hy staet. Te Voorburg of aen duyn, siet de verweende gecken, Sy walgen van de Stadt: den Haegh en k«n niet strecken, De straten zijn te nauw, de wandelingh te kort; De Coets moet ruymer gaen wat Duyvel of haer schort Is ’t niet genoegh, Voorhout en Vyverberg te schenden. Is ’t niet genoegh den Haegh ’t ontstraeten aller enden? Moet Voorburgh mê in ’t spell? ’k magh heugen, dat die Wey Voll klare Klaver stond, vol vette beesten ley: Nu is ’t een Hoff, quansuys, een Hofwijck: wel, waerachtig. Wy moeten in den grond, het volckje wordt te prachtigh. Sy schrapen ’t goed byeen. slinx of rechts, ’t scheelt haer niet} Én vallen dan aen ’t werck van pijpjens in het ried.” Hofwyck uitg. 1653 p. 93.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 342