166 HUYGENS’ HOFWÏCK TE VOORBURG. Thans de uitspanning „het Zwaantje”. -) Op 15 Nov. 1646 koopt Frangois de Cupyff de la Berandiere ..doctor Theologie ende bedienaer des Godtlycken woorts van de Fransche bri gade te velde onder 't gebiet van de Staten Generaal seeckere hoffstede. als een huysinge leggende rontoin int water en noch een gebou van gallerie en de sehuyr daer besyden over malcanderen aen de oost en west zijde staende, mitsgaders tuyn en boomgaert. daer zuytwaerts aangelegen.” van Agneta van Couckelberch, wede, van Adriaen van der Myll. secretaris van Prins Maurits, die haar 4 jaar later overdraagt aan Cornells Hagha, president van den Hoogen Baad in Holland, van wien Jacob Bijckaert het den 14en Jan. 1656 in eigendom verkrijgt. Zie Beg. v. Tr. Voorburg. de woning van Harman de Roy, wijnkooper in den Haag, verder het huis waar „de vergulde Hollantsche thuyn” uithangt, behoorende aan Pieter Arentsz Duijvesteijn. die het gekocht had van Francois v. Halewijn heer van de Werve. Aan de N.Z. van den heerweg (tusschen heerweg en „lijtwech”) zien wij nog het huis „de Zeven Starre”, eveneens afkomstig van gen. F. v. Halewijn, benevens seecker huys met een croft lants, genaamt „de Linden”, behoorende aan Jhr. Dirck Uttenhaege, geseyt de Myst. Midden in de dorpstraat ligt het fraaie rechthuis „Swaensteijn”, hetwelk in 1632 nieuw gebouwd is, en waar de schout Joan Ophoven met zijn schepenen zetelt. In de kerkhaan woont Jhr. Samuel Casembroot, heer van Ter Moere, die zijne woning verkregen heeft van Jhr. Robert de Gryspere, capitein-lieutenant van de compnie van den heer van Brederode, verder Waelburch van den Broeck, wede.van den capitein HenryTreffry en Jhr. Johan Casembroot. Aan de „Lijtwech” vinden wij zekere woning, behoo rende aan Johan van Egmond van den Nijenburch. Verder tusschen de broeksloot en den lijweg de groote „hofstede” van Jacob Ryckaert, eertijds bewoond door Comelis Haga 2). In het dorp woont eveneens Jacobus van Leeuwen, secretaris en notaris van Voorburg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 344