167 HUYGENS’ HOFWYCK TE VOORBURG. Rijnlandsche maat. De morgen600 roeden 0.8515584 Ned. bunder het hond Vfi morgen 100 roeden. aan liet woord om aan den grond gekomen is. Even buiten liet dorp zijn wij aan liet doel van onzen toclit, en leidt de breede heerweg ons verder tusschen Hofwycks grondgebied. Het eerste gebouwtje dat wij aantreffen is Huygens’ tuinhuis en stal, met het kruydhof daarachter. Hofwyck met zijn bosch en tuin strekt zich uit van den Vliet tot aan den heerweg of Voorweg en van daar tot aan den Achterweg. Laten wij den eigenaar eerst zelf ons medetedeelen hoe hij ,In December 1639 hebb ick naer veel soeckens om yetwes in’t quartier van Voorburgh ende aende Vliet te vinden, daer ick een huysken van vertreck in tijde van siekte ende anderssi® sonde mogen timmeren ende be planten. gekocht van Mr. Jacob Adrichem, woonachtig te Delft, eene sijne partije lands, gelegen ten westen, rakende aen het voorn, dorp; ter wederzijde van den Lijdwegh, groot naer de oude ende nieuwe brieven luyden 4 merghen 1 hond ende 39 roeden: daerop staen de na volgende lasten: een erfpachte, opstall oft eeuwige rente van 20 st. ’s jaers toekomende den eighenaer van de Hofstede van de Werve”. ,3 gld. ’s jaers rente, toekomende de pastorye tot Voorburgh 1 gld. 8 st. ’s jaers rente, toekomende de kerk tot V oorburgh sender meer, zijnde voorts vrij patrimoniaal land”. .Deze partye heeft mij gekost in koop 6000 gl. Idem aen spellegeld voor des verkoopers Vrouwe 30 gl., voor mijne helft in een jaer pachts, daermede de cooper werde

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 345