huygens’ hofwyck te voorburg. 173 beelden ge- jaargetijden voorstellen. j I naar en het huis weerszijden i) ..Deze beroemde uit éénen boog- bestaande brug verbindt het eiland Rialto, waarop het grootste gedeelte van Venetie gebouwd is, met het daar tegenover liggende waarvan het door het Canale Grande gescheiden is.’’ (Zie Eymael, Aanteekeningen op Huygen’s Hofwyck. p. 97). Huygens, die er buiten baar schertsenderwijze „Vier naeckte kinderen; al konnen sy niet praten, Beduydeh hier die leerde Lente staet voor aen, Met vroeghe Blommekens van ’t jonglie jaer gelaen De Somer volght’ er op. en pronckt met Coren-aeren; En dan den rijpen Herfst met smakelicke waeren De Winter luy en leegh, met schaetsen aen den voet Seght datter eens een tijd van leegh-gaen wesen moet.” Op het pleintje gekomen staan wij vlak voor het huis. Een,breede steenen opgang met 6 treden, (zie Platte grond, Gr.) die om de twee treden door vlakke tusschen- ruimteiï gescheiden zijn, voert naar de brug, die voor den nacht opgehaald wordt, en het huis van de buiten wereld afsluit. De dijk aan weerszijden van den op gang is door een laag muurtje omgeven, waarop potten niet rozen staan, terwijl op de treden vier plaatst zijn, welke de vier De valbrug, een vinding van gewoon mede ingenomen is, en vergelijkt met de beroemde Rialtobrug in Venetie werkt op zeer eigenaardige wijze. Zij was zoo ingericht, dat, terwijl zij van buiten om hoog rees, tevens van binnen omlaag ging, en zoo de water poort, die zich onder de huisdeur bevindt, afsluit. Het binnengedeelte der Valbrug, onder de huisgang verbor gen, beschrijft een cirkelboog. Het pleintje voor het huis is bepoot met esclidoornen en dennenhet oost- en westeiland met masthoornen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 352