177 12 HUYGENS’ HOFWYCK TE VOORBURG. lijke tijdvak en onder Willem III bracht hij er den ge- heelen zomer op door. In 1661 moest Constanten voor vier jaren zijn Hofwyck verlaten. Eene gewichtige zending was hem door Amalia van Solms opgedragen. Den 7en October vertrok hij' met zijn jongsten zoon naar Parijs om met Lodewijk XIV in onde.rhandeling te treden over de teruggave van het Prins dom Oranje. Hoezeer het groote Parijs met zijne beroemde mannen op allerlei gebied een groote aantrekkingskracht op Huygens uitoefende, scheidde hij toch noode van Hof wyck, en na met schitterend succes zijn zending te hebben volbracht, keerde hij innig dankbaar in het najaar van 1665 naar den Haag terug. Drie jaren later leed hij een groot verlies door het overlijden van zijne nicht Catharina Zuerius, 2) aan wie hij gedurende 31 jaren het bestier der huishouding met vertrouwen had kunnen overlaten. Hofwyck was, als Huygens er op toefde, evenals het Muidërslot een moderne Helikon. Hoe dikwijls zullen Cats, Westerbaen, Hooft, Tesselschade, Van Baerle en zooveel anderen daar een gastvrij onthaal gevonden hebben, en in geestigen kout met den dichter hebben geredetwist! Maar niet alleen de letterkundigen trok Hofwyck tot zich, de groote staatslieden uit zijn eeuw, en de vele geleerden uit het naburige Leiden, met wie Huygens bevriend was, waren steeds welkome gasten. Als er geen gasten zijn wijdt hij zich ongestoord aan zijne lievelingsstudies. Vooral zijn laatste levens- 9 In het ..Register der ledematen en desselfs namen sooals die in liet begin van den dienst Joh. Muntendam alhier gevonden zijn, na 23 Mei 1688”, komt het volgende voor :t Westeynde. (van het dorp) de heer van Suylicnem en Johanna de dienstmeid. 2) Zij sterft 29 Oct. 1668 te Breda.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 356