180 HUYGENS1 HOFWYCK TE VOORBURG. Hoe zijne kinderen en nakroost zich van de taak kweten, hen door hun waardigen vader opgedragen, zullen wij verder zien. Toen Constantyn Huygens den 26en Maart 1687, in den ouderdom van 91 jaren, in zijne woning aan het Plein overleed, verviel Hofwyck dus aan zijn oudsten zoon. Daar het straks vermelde kapitaal van 4000 gulden niet in den boedel werd gevonden, besloten de gezamen lijke erfgenamen aan Constantyn een gelijk bedrag in geld ter hand te stellen; tevens werd bepaald dat door hem een lijst moest worden opgemaakt van het aanwezige „huysraet, schilderijen ende allen verderen inboei aldaer op het overlijden van den heer van Zuylichem zak; ge vonden hetwelk in den boedel zou blijven. Constantyn Huygens, gehuwd met Susanna Rijckaert 2), had als secretaris van Willem Ill. een zeer verbonden werkkring. Als bijzondere gunsteling van den Stadhouder moest hij den Prins op al zijn reizen en uitstapjes ver gezellen, zoodat hem weinig tijd overbleef om van Hof wyck te profiteeren. Hij deed dan ook weldra afstand van zijn rechten ten behoeve van zijn broeder Christiaan. Hun vader had in zijn testament hierin voorzien door er de bepaling in te lasschen, dat het zijne drij sonen, ende haere als boven.' succederende sonen vrij sal staen veder in sijnen tijt den anderen haere beurte over te laten, zoo lang die in haere macht is, sulk bij des eenen of des anderen afwooning of andersins sonde mogen voorvallen. 3) Christiaan, die in 1681 uit Parijs teruggekeerd was, had zich voor goed in den Haag gevestigd. Voor hem 1) „Staet ende Inventaris van den boedel en goederen van den Ed. Heere Constantin Huygens en vrouw Susanna van Baerle”. 9 December 1681. H. S. Acad. bibliotheek te Leiden. 2) 28 Augustus 1668. 3,i Zie Bijlage A.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 359