185 aanmerkelijk HUYGENS’ HOFWYCK TE VOORBURG. van Zuilicliem noemt, schijnt met diens heerlijkheid ook de liefde voor Hofwyck geërfd te hebben. Hij vergrootte en verfraaide zijn landgoed door aankoop J) van een partij teelland met het bouwhuis daarop staande, „van ouds genaampt het Voorhoff, groot 2 mergen, 4 hondert roeden, staende ende gelegen ten oosten de hoffsteede Hoffwyck aan de zuijdzijde van de heerestraet, helend ten westen de voornoemde hoffsteede Hoffwyck ende ten noorden de gemelde heerestraat.” Dit land was leenroerig aan den huize „De Werve.” Van het „bouwhuys” werd door Huygens in 1734 een Oranjerie gemaakt. Eveneens liet hij in hetzelfde jaar op Hofwyck aan den straatweg een koepel zetten, welken hij tot „Bibliotheecq-kamer” inrichtte. Het bosch benoorden den heerweg, waarvoor hij minder liefhebberij had. werd productief gemaakt. Achtereenvolgens werden de schoone eiken en elzen gekapt en aan de meestbiedenden verkocht. 2) Een groote partij vruchtboomen werd insgelijks van de hand gezet en in 1728 3) ruimt de heer van Zuilicliem ook zijn moestuin op. De partij groenten, daarin aanwezig, was niet onaanzienlijk en bracht 105 gld. 1) Deze'aankoop, waarvan in de Transport-registers van Voorburg geen melding wordt gemaakt, moet in 1727 hebben plaats gehad. Zie Gaarboek van de Ordinaris Verpondinge over Voorburg 17271733 p. 17, aldaar ter Gemeente-secretarie berustende. 2) Zie Boelhuisboek van Voorburg, 22 Jan. 1721 en 23 November 1734. „Ick segg’ het eew voor eew. Kinds-kinderen, laet staen, En brandt of warmt u niet aen hout dat ick hiet waschen: Ondanckbaer erffeniss en is niet af te waschen Ten minsten moet hij doen het gheen de Sterver hiet, Die ’t leven door hem kreegh en van syn’ sweet geniet”. Hofwyck eerste uitg. p. 8. 3) 30 Juni als voren.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 364