huygens’ hofwyck te voohb.uhg 189 de bruid woonde, heggens, vrugtboomen, palm een parthije eist, mitsgaders van den beroemden beeldhouwer Jan Baptist Nagler in 1736 te ’s Gravenhage geboren. Hij de kunst van Jacob de Wit en werd een bekwaam schilder van land- en watergezichten, dieren, bloemen, enz. Hij hield zich ook bezig met het beschilderen van kamers en koetsen. 2) Deze schilderingen en relief geteekend, zoogenaamde Grauwtjes of Witjes, welke het jaartal 1751 dragen, zijn er nog aanwezig. woning binnenleiden, en liet daarom liet huis met zorg in orde brengen. Zoo ontbood hij uit den Haag den bekenden schilder Jacob Xavery, wien hij in de groote zaal boven den ingang van de deur en boven den schoor steen schilderstukjes liet aanbrengen. 2) Te Voorburg ingeschreven, werd het huwelijk den 12ea Februari te Rotterdam, waar voltrokken. Het jeugdig echtpaar, dat tot de Waalsche gemeente behoorde, liet zich den 3en October 1.752 bij die gemeente te Voorburg overschrijven. Mr. Des Tombe kocht ook weder het land ten noorden van den heerweg terug, dat Van Wassenaer in 1749 had gerealiseerden zoo kreeg Hofwyck zijne vroegere uitge strektheid terug. Maar weldra bleek deze bezitting ook in handen van den nieuwen eigenaar niet meer veilig te zijn. De hakbijl werd er spoedig duchtig gehanteerd. Reeds in Dec. 1750 werd een groote partij „ypenbomen en elzen hakhout’’ en 4 jaar later nogmaals een parthije zeer schoon gehakt elsenhout” van de hand gedaan. Des Tombes’ neigingen trokken hem elders: naar een landsbetrekking willende solliciteeren, liet hij zich, om hierin beter te slagen, in 1755 door de Staten van Hol land en Westfriesland naturaliseeren, en voor zijn arm buitenverblijf had hij nu niet veel hart meer. In 1757 nogmaals boelhuis houdende, verkoopt hij .zoodanige eijke en beuke boomen en en ander plantzoen alsmede l) J. Xavery, zoon Xavery, werd volgens genoot onderwijs in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 368