193 Méurs in 1765 ge- 13 U<t VV uu 30 ellen/’ de tegen- aan Hofwyck grenzende, HUYGENS1 HOFWYCK TE VOORBURG. 1) Eigenaardig is het en deze bijzonderheid dank ik aan de welwil lende inlichting van Mr. P. A. N. S. Van Meurs dat deze schoonzoon van den heer Bloys v. Treslong in vrouwelijke linie van Constantyn Huygens afstamde, daar zijn grootvader Cornel is van Méurs in 1765 ge huwd was met Anna van der Mieden, achterkleindochter van Susanna Huygens en Philips Doublet. Jammer echter, dat deze matrimoniale band van de „geburen” (de oude heer Van Meurs bewoonde „Lusthof” te Voorburg) spoedig weder losgeknoopt werd. 2) „De van ouds bekende en door den beroemden Constantijn Huijgens gestichte buitenplaats Hofwijck. zeer geschikt, voor zomer- en winter verblijf, bestaande in een kapitale heerenhuizinge van acht zoo boven als beneden vertrekken, voorts lanen en wandeldreven, exquise vrucht- boomen. moestuinen, persiken en druivenkasten, mitsgaders tuinmanshuis, koetshuis en stalling, menagerie en fraaijen koepel aan den straa weg en verdere getimmerten, te zamen groot 2 bunder, 35 roeden en Hofwijck was toen ten oosten begrensd door de sloot van woordige Huygensstraat, welke straat een deel is van de vroegere war- moezierderij genaamd „De Voorhof.” De westelijke grens was dezelfde gebleven. evenwel later het land ten oosten genaamd „De Voorlioff”. 8 December 1821 is het feest op Hoffwyck: eene der dochters, de 33 jarige Cornelia trad in het huwelijk met den 22 jarigen 2™ luitenant Van Meurs. Gedurendé 50 jaren bleef de oude kolonel eigenaar van Hofwyck en eerst na zijn overlijden (op 13 April 1837) werd zijn geliefkoosd buitenverblijf door zijne drie kinderen bij openbare veiling den 30en October van hetzelfde jaar verkocht en neemt de lijdensgeschiedenis van Hofwyck een aanvang. De grond wordt in 3 partijen geveild, n°. 1 de hof stede Hofwyck met den daarbij behoorenden grond, welke in de acte van verkoop zoo aanlokkelijk mogelijk om schreven wordt, 2) n°. 2 het land tegenover Hofwyck gelegen, aan de N.Z. van den straatweg en n°. 3 het land in den Veenpolder. Koopers werden van het le perceel de heeren Willem Slotboom, loodgieter te ’s-Gravenhage en Catharinus

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 372