HUYGENS’ HOFWYCK TE VOORBURG. 196 1) geb. te Voorburg 21 Aug. 1801. overleden te ’s Gravenhage 19 Mei 1876. Hij huwt te Groningen 23 Mei 1828 Elisabeth Maria Magdalena v. d. Hoop, geb. aldaar 6 Febr. 1807, overleden te ’s Gravenhage 14 Maart 1879, dochter van Mr. Abraham Johan van der Hoop en Arnoldina Aleida Maria Thomassen a Thuesink. Zie Wapenboek Vorsterman van Oven II blz. 87. 2) Uitgegeven in zijne „Verspreide Geschriften” 2 dl. p. 225241. Het was toen cle nood op het hoogst gestegen was, dat Hofwyck, uit piëteit voor den grooten stichter en om het voor algeheele slooping te bewaren, aangekocht werd door Mr. Guillaume Groen van Prinsterer,den bekenden leider der anti-revolutionairen. Deze groote staatsman-historicus, gehuwd met Elisabeth Maria Magdalena van der Hoop, die van 18381876 op den Korten Vijverberg woonde en ’s zomers te Voorburg op zijn buitenplaats „Vreugd en Rust” toefde, voelde zich sterk tot Hofwyck aangetrokken. Dit bleek reeds in 1826, toen hij te Voorburg een spreekbeurt vervullende, tot onderwerp had gekozen: Constantijn Huygens, voor namelijk als bewoner van Hofwyck. 2) In warme bewoor dingen bracht hij hulde aan den grooten Constantijn, terwijl hij tevens den Voorburgenaars het historisch plekje grond beschreef, waar deze werkte en rusttemaar de spreker zal toen nog niet bevroed hebben dat hij een maal zelf eigenaar van het Voorburgsch Vitaulium zou worden. In 1869 werd door hem van het oostelijk gedeelte van den tuin een strook gronds aan de Rhijnspoorwegmaat- schappij verkocht, terwijl het N.O. gedeelte, hetwelk door de spoorbaan van het buiten afgesneden werd, even eens een kooper vond. Een jaar later stoomde de locomotief over Huygens’ stichting. De breede oostelijke oprijlaan verviel dus, en de tegen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 375