201 HUYGENS’ HOFWYCK TE VOORBURG. BIJLAGE A. ,In den name des Heeren etc.” EXTRACT uit het „Testament van Constantijn Huygens, heer van Zuilichem, Zeelhem en in Monnikenland l).’’ „Van myne Hofstede Hofwyck met alle het toehoorige Land, Bosch ende dependentiën van dien, verstae ick dat den eigendom onder myne voorn, dry Sonen sal blyven gemeen ende t’ allen tyden onverdeelt, sulx dat het selve goed noyt anders als by gemeene toestemminge en sal mogen gealieneert werden, ende sulx noch niet anders als uyt gebreck van‘levensmiddelen, daer voor ick hope dat God hae.r alle genadighlyck sal beschermen. Maer aengaende de possessie ende het vruchtgebruyck van de voorn. Hofstede, mitsgaders van de Meubelen, Schilderyen en diergelycke, die ten tyde mynes overlydens daer in sullen werden gevonden, als mede het gesach ende administratie van all het selve, dewyl mynen oudsten Soon, volgens syn Beroep, meest van allen apparent is in den Haghe te moeten resideren, sal alles voor eerst gehooren aen hem mynen oudsten Sone syn leven lang gedurende, ende naer hem mynen Sone Christiaen, naer desen aen mynen Sone Lodewyck, naer de welcken het voorn, recht van possessie wederom sal keeren op den oudsten Sone van mynen Soon Constantin, ende vervolgens naer desen op den oudsten Sone van de twee volgende Gebroeders, alles op gelycken voet, op dat die partye van onsen toename niet en kome vervreemt te werden. Welverstaende dat de voorss. myne dry Sonen, ende haere, als boven, succederende Sonen vry sal staen veder in synen tyt den anderen haere beurte over te laten, zoo lang die in haere macht is, sulx by des eenen of des anderen afwooning oft andersins sonde moghen voorvallen, doch en sullen geene van allen dit Goed mogen verhuren, soo lang daer yemand van de voorn, gesubstitueerde erfgenamen overigh zy, die het wenschte te besit- ten. Oock het selve niemant van haer mogen verminderen oft verergeren, maer wel te samen helpen vermeerderen ende ver- Uitgegeven door A. D. Schinkel in zijn „Nadere Bijzonderheden,” p. 40.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 380