214 BEZWAREN, ENZ. rijzende te maken, dat liet bestijgen geen het minste be zwaar zou opleveren. Tot verduidelijking wees hij er op, dat de steilte niet sterker zou zijn dan die van den rijweg op den Vijverberg, „daer niemand ongemack bij en heeft.” De juistheid van het betoog wordt gestaafd door het lengte- profil van den weg, voorkomende op de hierbij gevoegde photographische copie op verkleinde schaal van de in het ge meente museum zich bevindende Caerte van de straetwegh so die gemaeckt is van den Hage tot aan 't zeestrang, vervaardigd door den landmeter J. van Swieten en ge- druckt in 1667 te ’s-Gravenhage bij Johannes Kammazeijn, Boeck- en Constdrucker woonende onder de Uleboomen tegenover de Nieuwe haven. Het hooge klif bevond zich op een afstand van 505 Rijnl roeden of 1902.50 M., van het beginpunt der Zee straat bij de Noord valbrugblijkens de teekening destijds Aan het Gemeente-Museum bevindt zich ook een exemplaar van dezelfde „Caerte,” uitgegeven 46 jaar later „In ’s-Gravenhage, Bij Levian ,.van Dijc/i, ordinaris Drucker dezer stede, op de Burghwal bij de Luyterse „kerck. Anno 1713.” De kopergravure is volkomen gelijk aan die van 1667, tot zelfs in enkele krassen, ontstaan waarschijnlijk door het uitschieten van de gra veerstift, zoodat het vrij zeker schijnt dat men dezelfde koperplaten, mis schien wel een voorhanden voorraad oude afdrukken, gebezigd en van een nieuw onderschrift voorzien heeft. Bij de kaart van 1713 zijn, evenals bij de oorspronkelijke van 1667, het hoofd en het onderschrift niet door graveering maar door gewonen druk vervaardigd, en door aanplakking bij de teekening gevoegd. Het hoofd met groote letters luidende: Caerte van de straet soo die gemaekt is van den Hage tot aen ’t zeestrang,” is onveranderd gelaten en alleen met het onderschrift vereenigd in de uitgaaf van 1713. In het onderschrift zijn echter belangrijke veranderingen gebracht. Wel is het wederom onderteekend door J. van Swieten, landmeter, maar aan de opsomming der namen, die op de ..Caerte’’ van 1667 voorkomen zijn toegevoegd de namen van andere autoriteiten en de praedicaten. Men vindt dus vermeld onder de Ed. Mo. Heeren Jonkhr. Nanning van Foreest. Mr. Paulus Teding Berckhout. Mr. Gerard Pauw, Heere van Heemstede. Mr. Jacob de Wit, Mr. Willem van Nieuw- poort, Rentmeester van de domeynen van Noorthollant. Mr. Cornells Camerling. Auditeur, Mr. Johan Dedel, Auditeur, Cornells Buys, Griffier,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 393