228 BEZWAREN, ENZ. „En ’t sprekende papier werd zoo beleefd onthaald, Als vriendelijk verschaftdaar was ik mee betaald.” Ongetwijfeld is de uitvoering van het werk bespoedigd door de kennisneming van de papieren, die de vruchten waren van het langdurig onderzoek, en den wakkeren strijd. Eene inzage zou ook thans nog zeer gewenscht zijn even zeer als van de bescheiden, naar welke het werk werd uitgevoerd. Ongelukkigerwijze is het kastje, waarin de stukken van de Scheveningse straetwegh” bewaard werden, en waarnaar in de Rekeningen van den Rentmeester van Noordholland verwezen wordt, in het Rijksarchief niet aanwezig of bekend waar het gebleven is. Uit die Rekeningen, folio 340, blijkt alleen van de af rekening, die tusschen de beiden cooperators, na voltooiing van het werk, den 16'len November 1665, plaats had. Het had gekost 61740 pd. 9 sch. 9 d. en ieders aan deel was dus 30870 pd. 4 sch. 10’/2 d. Een pond gelijk stellende aan een gulden, een schelling aan vijf cent en een denier of penning aan ]/12 van een schelling is alzoo de totale uitgaaf geweest 61740.48. Dit cijfer gaat de raming van Huygens’ belangrijk te "boven. Hij had nog wel van „een der kloekste meesters voor zulk werk,” echter overleden toen hij zijn ontwerp uitwerkte, vernomen, dat de vierkante roede bestrating, met de reeds beschreven klinkerts, met arbeid, steen en hout zou moeten kosten 12 gulden. Met het hout had hij de scheepsplanken met paaltjes op het oog, tusschen welke hij de bestrating wilde in sluiten, in plaats van tusschen kantlagen, zooals thans gebruikelijk is. De straat moest twee roeden breed worden, evenals de straten in ’t Voorhout, en niet smaller, al mocht men

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 407