241 AMALIA VAN SOLMS EN CONSTANTYN HUYGENS. Amalia, „Prins Wilhem heeft den grond geheit, Prins Mouringh vrijdoms muur geleit, In root ciment van ’t bloed der helden, Maar Freedrik heeft het werk volbracht, En de opperoverwinningskroone Gezet voor Christenrijk ten toone Op ’t spits der vrijheid De man die zijn naam kon geven aan de zeventiende eeuw, omdat hij de grootsche vertegenwoordiger was van wat grootsch en edel was, in dien tijd, Frederik Hendrik, die man stond daar niet alleen, als kampioen voor Hollands glorie. Ook in de oudheid was het gewoon, naast een groot man een groote vrouw te plaatsen. En nu kan de ingenomenheid met eene politieke richting, de ingenomenheid voor een bijzonder persoon zóó groot zijn, dat men misschien past en bijeenvoegt, wat een ander niet zou vereenigen, dat men overeenkomsten vindt en gelijkenis, daar waar een ander ze niet kan ont dekken, toch stel ik er prijs op te verklaren, dat naar mijn bescheiden meening de staatkunde der 17e eeuw steeds is geleid en behouden in de goede bedding door Frederik Hendrik’s gemalin, Amalia van Solms. Frederik Hendrik was de man, die zich lauweren vlocht in den krijg en op de slagvelden en voor de muren der vestingen: Amalia van Sohns, zijn edele gemalinne, verwierf zich den lauwer der kunst en der wetenschap. Dit jaar voert onsaan de hand van Constantijn Huygens, den hoffelijken geheimschrijver des prinsen, terug naar dien roemrijken tijd: en dan kunnen wij uit de gedichten van den Haagschen staatsman, maar vooral uit zijne briefwisseling met Amalia van Solms, leeren, wie Amalia, wie Huygens was. Uit de brieven, welke zij aan 16

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 420