249 AMALIA VAN SOLMS EK CONSTANTYN HUYGENS. werd, verminderd, sloeg hij alle Spaansche aanbiedingen af, en deed hij zooveel mogelijk alles voor Frankrijk en Frankrijk’s belangen. En zoo ontstond er verschil tusschen hem en Amalia van Solms. Dat verschil is een wanklank in het gouden tijdvak. En het werpt ook een minder gunstig licht op het karakter van de prinses. Zij was bang dat de prins, die toen reeds herhaaldelijk door de jichtziekte gekweld werd, geheel zijn zelfstandigheid verliezen en onder den invloed van Constantyn Huygens zou komenen daarom weerde zij den vroeger zoo hooggeschatten secretaris uit het huis, ja zelfs zóó ver ging zij, dat ze, de voornaamste beleefdheidswetten schendende, die elk mensch immer zal houden, door een klerk van ’s prinsen hofhouding, Pieter van der Lee, de brieven liet openen, welke het alleen toekwam aan den geheimschrijver, Constantyn Huygens, te openen. Al kan zulke handelwijze niet goedgepraat worden, de verdienste van beter inzicht te hebben gehad in de zaken, die verdienste blijft aan Amalia van Solms. Terwijl de prinses zich op zoo barre wijze tegenover den secretaris van Frederik Hendrik gedroeg, bleef Con stantyn geduldig en verdroeg hij die vernederingen, zonder twijfel uit toegenegenheid voor zijn vorst. Toch moest het hem van ’t hart, dat hij de beleedigingen wel op merkte, en hij schreef een brief aan Amalia van Solms, waarvan het voor en tegen in later tijd druk is besproken. Hij begint met te zeggen wat hij voor den prins en het huis van Oranje steeds gedaan heeft, hoe hij zich ver laagd heeft, tot klerks-werk te doen; hoe hij de prinses immer met alle zorg op de hoogte heeft gehouden van den toestand des prinsenhoe hij, toen Petrus Koenen gestorven was, alleen de legeradministratie heeft gevoerd,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 428