252 AMALIA VAN SOLMS EN CONSTANTYN HUYGENS. twintig namen die dat paleis, maar van van van orde brachtwel den met haren vertrouwden en beproefden raadsman op dit punt, Constantijn Huygens. Toen in 1646 Breda was gewonnen voor de zaak der republiek, wist hij den prins over te halen tot de stichting der Illustre School; en Frederik Hendrik zond Amalia zelve naar Breda om ze in zijnen naam te openen, terwijl Constantyn Huygens tot de eerste curatoren moest be- hooren van die school, waaraan hij zijn talenten immer met eere heeft gewijd. Werden de schilders opgenomen en gevierd aan het Haagsche Hof, dan deelde hij in hun glorie. Toen broeder Seghers voor Amalia van Sohns zijne heerlijke Oranje- bloemen had geschilderd, bezong Huygens hem in prach tige verzen, terwijl hij hem noemen durfde „den bloemschepper onder God.” Twee scheppingen vooral zijn hem ten eeuwigen dage tot roem. De stichting van het Huis ten Bosch, en de aanleg van den Schevenin gschen Weg. Het huis ten Bosch, dat door Amalia van Solms met Frederik Hendrik werd aangelegd, doch dat na ’s Prinsen vroegen dood een mausoleum moest worden van Frederik Hendrik, waarin, als in een heerlijk boek, de heldendaden van den vorst zijn opgeteekend met het penseel der grootste schilders, waarin het nageslacht nog eens zijn oorlogs roem, zijn krijgsmanseer en zijn moed bewondert; dat huis ten Bosch is een eeuwige getuige van den goeden smaak van ConstantynHuygens. En nu bedoel ik niet de twee en hij, vernuftig genoeg, vinden mocht voor wel de gelukkige keuze, welke hij deed voor Amalia, schilders en bouwmeesters als Peter Post en Jacob Campenwel. den ijver, waarmede hij de rekeningen die kunstenaars vergeleek en in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 431