260 HUYGENS TE ORANGE. Oranje-Nassau. Zie het wapen der Prinsen van En Hij ’t gedoogen zal: de parel van zijn erf, Staat, zegt men, eenigszins op mijner diensten kerf En staat mij niet goedkoopvier mijner laatste jaren, Door hoven vol gewoel, door bergen en door baren. Door stormen en zoet weêr, zijn even doorgebragt, Om ’t eigendom van Hem te brengen in zijn magt. Of ’t menschen niet en deén, God heeft het willen loonen, Hij heeft het midden op den middag willen kroonen.” Zeer zeker verdienen de laatste acht regels eenige toe lichting, welke al eenigszins gegeven wordt door de reproductie bij dit opstel gevoegd van de even zeldzame, als belangrijke prent, welke het feit, waarop gezinspeeld wordt, in beeld brengt. Het Prinsdom Oranje, de parel van zijn erf”, behoorde aan een der voorgeslachten van ons Vorstelijk Huis. Zijn geschiedenis vangt aan met de regeering van Willem I, au Cornet (met den jachthoorn), J) in het jaar 793. Zijn stam regeerde tot den jare 1173, toen die van le Baux aan de regeering kwam, en bleef, tot den jare 1393, welke weder door den stam van de Chalon werd opgevolgd tot het jaar 1530. De laatste van dezen stam was Philibert, die tot erf genaam stelde René de Chalon de Nassau, zoon zijner eenige zuster Claude de Chalon en van Hendrik, Graaf van Nassau, oom van Willem I, aan wien deze de schoone spreuk van zijn Huis, Je Maintiendrai, ontleend heeft. Van dezen, zijnen vollen neef, erfde de Grondlegger onzer Vrijheid het Prinsdom Orange, waarvan hij den IXen was van dien naam. Hij zond er ter regeling der openbare aangelegenheden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 439