269 A. J. S. v. HUYGENS TE ORANGE. Den Haag, Juli 1899. R.. Verdere bijzonderheden zijn te vinden in het werk: Relation de ce qui s’est passé au restablissement d’ Orange: ensemble les discours et harangues qui ont ésté faictes pour le mesme subject, par Monsieur de Chambrun, Ministre de la parole de Dieu a Orange, a Orange, 1666. Het Prinsdom Orange kwam na het overlijden van Prins Willem III op nieuw in de macht van Lodewijk XIV, en het bleef, gedurende de langdurige twisten over het erfrecht op de nalatenschap van dien Vorst in Frankrijks macht, aan ons Vorstelijk Huis en ons volk de herinne ring nalatende in de beroemde spreuk: Je Maintiendrai, die er zijn oorsprong vond. De Romeinsche bouwval, „de inner van de Roomsche Schouplaetse’', vindt men ten huidige dage, blijkens de daarvan bestaande photographieën, nog' onveranderd terug, uitgenomen het amphiteater aan de binnenzijde. Van tijd tot tijd, zooals de maire van Orange, de goed heid had mij te schrijven, geeft la comédie franchise er voorstellingen van klassieke stukken. In 1894 o.a. Oedipe-Roi et Antigone. Ook dit jaar zal eene dergelijke opvoering in Augustus gegeven worden; men zal dan spelen den Horace van Corneille, en op nieuw den Antigone van Sophocles naai de vertaling van Vacquerie. Zeer zeker zal de klassieke geest van Constantijn Huygens in die bouwvallen rondwaren, al zal misschien niet één der bezoekers, zich zijner herinneren. Aan „die Haghe” worde het gegeven om ook Huygens te Orange te doen kennen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 449