272 bij HET HAAGSCHE BOSCH. het beschaafd publiek aan ’t werk zag op Korten Vijverberg, Oranjeplein en voor de Nieuwe Kerk; zelfs de doorgaans kalme en be scheiden Avondpost verloor er de bedaardheid door en sprak van schandelijk wandalisme. Bovendien mag de aandacht van weleens bepaaldelijk naar ons bosch heêngeleid worden, want de Hemel vergeve ons deze uiting het wordt schandelijk verwaarloosd, in dien zin althans dat men elders de schreden wendt en langzamerhand onvatbaar schijnt te worden voor de schoone, diepe indrukken welke de gewelfde, groene tempelbogen der beuken, en de gouden vonken die de zon door het dicht gebladerte strooit, op een gezond ontwikkeld gemoed maken. Alle Hagenaars hebben met de vreemdelingen gemeen dat zij weten, dat het Haagsche Bosch bestaatde meeste dames en heeren weten zelfs dat er eene Societeitstent (eigenlijk eene Arabische moskee van bouw) ergens in dat bosch ligten vooral dat er weleens muziek wordt gemaakt verscheidene harer of hunner meenen zich zelfs te her inneren dat er achter in” ook vijvers zijn, o ja! er wordt bij ijstijd immers schaatsen gereden, maar ach ze zijn zoo ver, wij hebben al zulk een eind geloopen en boomen blijven toch altijd maar boomenen dan de veiligheid, en dergelijke uitingen meer, zelfs de vraag of het voor dames wel oorbaar is verder dan de Tent te wandelen. Het antwoord is eenvoudig: gaat en ziet, hoe verscheidene dames der eerste standen met of zonder puck of terriër in de verwijderste lanen die doorgaans niet de minst fraaie zijn haar natuurgevoel vergasten, en hoe de moeders, die met hare teedere spruitjes het Roomhuis, alias Boschhek, gaan bezoeken, met die on veiligheid den spot drijven. Zou dan soms de mode er bij in 't spel zijn? Foei, zij mag waarlijk wel zwijgen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 452