274 HET HAAGSCHE BOSCH. Zie over die boomeri No. -18 der Haag-sche Stemmen van 28 Nov. 1891. Op het Gem. Museum bevindt zich een tafeltje van den omg-e- waaiden boom vervaardigd, waarvan op het dekblad, in bloemenrand is gesneden het borstbeeld van wijlen Koning Willem III. vermaarde boomen of groepen, althans wij konden niets anders terugvinden, zonder gewapend te zijn met een meetkoord en eene bovenmatige massa geduld: de twee linden, thans tot één gereduceerd, in het Malie veld, waaronder Prins Willem V bij groote militaire exercitiën zijn tent deed plaatsen; een plek vooral befaamd omdat de overlevering zegt, dat een bekend commandant die revisiën der troepen beëindigde met het bevel: eerst zachtjes, dan hardjes en dan rechtsomkeert naar huisdaarmede zeer duidelijk den gewonen van den gezwinden pas onderscheidende van het Jacoba-prieel, naast de Societëitstent bij den rijweg, is nog slechts een beuk van veel jongere dag- teekening over, die de plaats kan aanwijzen waar in vroeger eeuwen die Vorstin weleens een lunch gebruikte; de drie Koningen, thans tot een of twee ontkroonde tronken gereduceerd, op een schiereiland®! aan de kleine- of Beekvijvers in het noordwesten van het bosch; de Catsbeuk, reeds vermeld, niet vèr vandaar aan het Controleurslaantje, niet naar den dichter, maar naar een houtvester van dien naam aldus genoemd de Zomereik. aan de laan van Nieuw-Oostindië tusschen vijver en Leidschen straatweg, erg verouderd, tamelijk armzalig van gedaante. Heeds hieruit bespeuren wij hoe vergankelijk een woud is, om dat nog duidelijker te ontwaren, zullen wij nu de geschiedenis ter hand nemen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 454