283 HET HAAGSCHE BOSCH. Wij gelooven trouwens dat die voerweg ook al niet van de beste was, de platen en prenten vertoonen toch geweldige oneffenheden, ongeregelde boomgroepen, zicht baar diepe wagensporen, in één woord een waar jacht terrein, alwaar bovendien de grond sterk omwoeld werd ten einde turf te delven of de laagten met zand aan te vullen. Meermalen werd het bosch ook door stormen geteisterd, zooals o. a. in 1439, 1464, 1480, 1482. 1493, 1532, 1596 en vooral 22/23 Januari 1576 toen 300 eiken omwaaiden. Er liepen slechts weinige paden door het bosch en de richting van de meesten is aan gissing onderworpen, alhoewel zij in het noordoosten samenkwamenhet noor- derpad was waarschijnlijk het hooge voetpad tegenwoordig Filosofenpad genoemd het kerkpad, de middelweg bestond stellig ook reeds van vroege tijden, en in de lage zuid westelijke gedeelten bleef zeker geen enkel wegje in stand, zelfs de statige Jacobalaan is eerst veel later aangelegd dwars door het bosch voerden ook slechts enkele onge noemde paden. Oudtijds liep een beek door het bosch, doch ofschoon men er sporen van terugvindt is die eigenlijk geheel vergraven, en de Kleine of Beekvijvers in het noordelijk gedeelte herinneren er nog aan. Het bosch was volstrekt niet toegankelijk voor de Haagsche bevolking, aan alle zijden afgesloten, doch had toch verschillende ingangen, gelijk wij reeds zagen; de hoofdtoegangen waren evenwel de eigenlijke Bosch-, Voor- of Westpoort, staande ter plaatse van den tegen- woordigen schouwburg. Grrafelijkheidshuis genaamd, en de Oostpoort, thans nog als Boschhek bekend, nevens het Roomhuis, juister Willemsoord geheten. In dit afgesloten bosch werden twee kapellen gebouwd

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 463