284 HET HAAGSCHE BOSCH. en stond geplaatst, "ken prijkte niet de van der zeer vroegtijdig de i den Bezuidenhout- een geliefd oude Hagenaars, waar de oudste was de Groote St. Anthoniskapel waarschijnlijk waar thans de boschwacht is zij is reeds in 1576 afgebroken, ontving belangrijke onderstand van de Grafelijkheid en J1 afbeelding van de 12 Apostelen, door Jan Mije uit een schoonen eikenboom vervaardigd, voorts met twee deuren de legende van St. Anthonius vertoonend. De andere St. Anthoniskapel was veel kleiner en van later dagteekening (omstreeks 1560 gesticht) en stond waarschijnlijk aan den middelweg dicht bij de plek waar thans de opzichter van het bosch woont, maar meer nabij den Oudenmannenheuvel” ook deze kapel is spoor loos verdwenen. Zij deed vermoedelijk dienst als plaats van boetedoening voor de boschdieven, en werd bewoond door een kluizenaaralthans als zoodanig worden vernield broeder Joris Willemsz en Jan Druyt. Voorts vond men in de 14e en’ 15e eeuwen „’t Witte huis” tusschen wagenweg en middelpad met onbekende bestemming, bij de beek een Valkenhuis en elders een stal voor de honden; ook was een plaats afgebakend waar „de Graaf den bal sloeg.” Als bouwwerken blijven dan nog alleen over te vermelden een reeds in 1506 ver dwenen kruis en een halve galg, beide aan de noordzijde eindelijk nog iets voor ons onverklaarbaars: „gemaect, beslagen en gelevert een geltblock in ’t bosch tot onzer vrouwe te veijnster starre, met een nyeuw hangende sloot en de sloetel.” Vermoedelijk bestond ook reeds herberg het Rad van Avontuur, aan schen weg, ter plaatse van de Bonte koe, uitspanningsoord voor jonge en ook werd gespeeld en gedanst.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 464