287 HET HAAGSCHB BOSCH. lengte i fraaie straat verkort van liet bosch gehad hebbend, dat plekje op waren prijs wist te stellen, maar vooral hoe benard de omstandig heden waren en welke opofferingen reeds in den aan vang van den strijd met Spanje van de Republiek gevorderd werden. Toenmaals behoorde het terrein waarop in 1665 de kanongieterij werd gebouwd nog tot het Bosch, en de Maliebaan, de tegenwoordige laan langs het Boorhuis, was veel langer, reeds aan den Denneweg aanvangende; zij was in lengte gelijk met de Londensche (Pallmall, thans een fraaie straat in het Westend), doch werd eerst met 1 4 verkort en is tusschen 1670’80 in onbruik geraakt. Het Malieveld was geheel beplant en werd later zelfs met zorg in vierkante perken verdeeld door sier lijke” wandellanen van lindeboomen gescheiden, terwijl de Koekamp eerst later aan de noordzijde met boomen werd voorzien. Nadat de ban van de -publieke wandeling reeds eenigen tijd was opgeheven, begon men in 1579 met kracht aan het aanleggen van nieuwe plantagiën als toegangen en wel vrij natuurlijk bij de Westpoort, hetgeen vooral na 1583 werd voortgezet door den aan koop van eiken, iepen en lindentevens ma,akte men eene vaart van den dam aan het Spui tot in en voorbij de Koekampde nieuwe aanleg bestond goeddeels uit regel matig geplante rijen lindeboomen, waarvan de meesten weder verdwenen zijn, behalve aan de Kerklaan, doch die daar nu staan zijn eigenlijk eerst in 1798 geplant en waren toen zoo klein dat een man er wel tien Icon dragen. Veel van al dit nieuwe verviel door den uitleg der stad, toen de Princessengracht in 1706 werd gegraven en ten slotte de Nieuwe Uitleg werd gebouwd. Intusschen bleef men voortgaan met het Bosch niet alleen te onderhouden maar ook stelselmatig te verfraaien

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 467